Νέα για νέα αθλητικά λογότυπα Sports And Fitness Ας μιλήσουμε για άλλη μια φορά την πραγματική πολιτική άμεσης επανάληψης της Νεβάδας καθώς και τον Clark vs Alpar Stoppage

Jessica-Rose Clark νίκησε τη Sarah Alpar από την TKO (Strikes, γύρο 3, 4:21) στο UFC στο ESPN+36 αυτό το Σαββατοκύριακο. Σύντομα πριν από την επίσημη διακοπή, ο Clark χτύπησε τον Alpar με ένα γόνατο στο κεφάλι, καθώς ο Alpar ήταν επισφαλώς κοντά στο γειωμένο.

Ο διαιτητής Chris Tognoni πίστευε ότι συνέβη ένα φάουλ καθώς και ονομάστηκε Time Out.

Καθώς ο Alpar ανακάλυψε ότι ο Tognoni συνειδητοποίησε ότι ήταν λάθος. Κατά τη διάρκεια της διαδικτυακής εκπομπής ήταν αβέβαιο εάν απολάμβανε άμεση επανάληψη ή συμβουλεύτηκε με άλλους αξιωματούχους, ωστόσο μια μέθοδος ή μία ακόμη που σχετίζεται με την αναγνώριση δεν εμφανίστηκε φάουλ. Ο αγώνας συνεχίστηκε καθώς και ο Clark πήγε στη νίκη.

Για λόγους που παραμένουν αβέβαιοι, η ομάδα εκπομπής UFC συνεχίζει να διευκρινίζει ότι η άμεση επανάληψη μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για να συμμορφωθεί με τις ακολουθίες που τελειώνουν, καθώς και οι προτεινόμενες που συνέβησαν. Η ομάδα εκπομπής ήταν λάθος και στα δύο μέτωπα.

Ενώ οι πολιτικές της Νεβάδας επιτρέπουν σε έναν διαιτητή να χρησιμοποιήσει την άμεση επανάληψη μετά από μια σειρά που τελειώνει εδώ, ο αγώνας δεν τελείωσε. Ο Tognoni διευκρίνισε σαφώς ότι ποτέ δεν έγραψε τον αγώνα. Δεν υπήρχε ακολουθία τελικής περιόδου. Αντ ‘αυτού, ο Tognoni χρησιμοποίησε τις εξουσίες στο πλαίσιο του NAC 476.682 υποτμήμα 5, το οποίο σημειώνει σαφώς ότι “ο διαιτητής μπορεί, σε οποιοδήποτε είδος χρόνου κατά τη διάρκεια ενός διαγωνισμού ή έκθεσης, τηλεφωνήστε σε ένα χρονικό διάστημα για να ζητήσετε συμβουλές από αξιωματούχους της αποζημίωσης ή για να δείτε την επανάληψη πλάνο”.

Ο Kevin Iole απέκτησε αμέσως σχόλια από την αθλητική αποζημίωση της Νεβάδα, ο οποίος επαλήθευσε ότι αυτό συνέβη. Σύμφωνα με τον Iole το NAC σημείωσε ως εξής:

“Ήταν μια νόμιμη απεργία. Παρέχουν τον αγώνα από τότε που πίστευαν ότι ήταν ένα γόνατο σε έναν γειωμένο αντίπαλο. Πήγαν στην επανάληψη καθώς και επαληθεύτηκαν ότι ήταν μια νόμιμη απεργία. Ο αγώνας δεν σταμάτησε ποτέ επίσημα. Η Sarah Alpar ρωτήθηκε αν μπορεί να συνεχίσει καθώς και να συνεχίσει να συνεχίσει, καθώς και δήλωσε ναι. Σύμφωνα με τους κανόνες της NSAC, ο αγώνας μπορεί να συνεχιστεί μετά την επανάληψη, θεωρώντας ότι ο αγώνας ήταν μόνο προσωρινά παύση, καθώς ποτέ δεν σταμάτησε επίσημα. ”

Οι κατάλληλες πολιτικές που περιβάλλουν την επανάληψη καθώς και τα διαφορετικά σενάρια στα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη Νεβάδα διαβάζουν ως εξής:

NAC 467.682

1. Ο διαιτητής είναι υπεύθυνος για την επιβολή των πολιτικών του διαγωνισμού ή της έκθεσης. Ο διαιτητής δεν επιτρέπει αθέμιτες μέθοδοι που μπορεί να προκαλέσουν τραυματισμούς σε έναν άοπλο μαχητή. Ο διαιτητής είναι ο μοναδικός διαιτητής ενός αγώνα, καθώς και οι αποφάσεις του διαιτητή για την επιβολή των πολιτικών ενός διαγωνισμού ή μιας έκθεσης, δηλώνοντας φάουλ ή διακοπή ενός διαγωνισμού ή έκθεσης μπορεί να μην ανατραπεί, εκτός από το γεγονός ότι παρέχεται με άλλο τρόπο σύμφωνα με το εδάφιο 3 του NAC 467.770 μετά Ακρόαση ενώπιον της Επιτροπής.

2. Ο διαιτητής θα ειδοποιήσει τους άοπλους μαχητές όποτε διαπράττουν φάουλ.

3. Εάν ένας άοπλος πολεμιστής διαπράττει ένα φάουλ, ο διαιτητής μπορεί να αφαιρέσει σημεία από τον άοπλο πολεμιστή ή να τον αποκλείσει.

4. Στην τελική σκέψη ενός διαγωνισμού ή έκθεσης σταμάτησε αμέσως από τον τραυματισμό ενός άοπλου πολεμιστή σύμφωνα με το NAC 467.718, ένας διαιτητής μπορεί να δει μια επανάληψη, εάν ήταν διαθέσιμη, στην αγορά για να καταλάβει αν ο τραυματισμός που προκαλεί ανησυχία προκλήθηκε από ένα νόμιμη απεργία ή φάουλ. Εάν ληφθεί η απόφαση ότι ο τραυματισμός ήταν το αποτέλεσμα:

(α) Ένα νόμιμο πλήγμα, ο τραυματίας άοπλος πολεμιστής πρέπει να καταλάβει ότι έχει χάσει το διαγωνισμό μέσω τεχνικού νοκ -άουτ.

(β) Ένα φάουλ, πρέπει να υπολογιστεί εάν το φάουλ ήταν σκόπιμο ή τυχαίο. Εάν θεωρηθεί:

(1) σκόπιμο, το αποτέλεσμα του διαγωνισμού πρέπει να καταλάβει σύμφωνα με το NAC 467.698, ή

(2) τυχαία, το αποτέλεσμα του διαγωνισμού πρέπει να καταλάβει σύμφωνα με το NAC 467.702 ή 467.7966.

5. Ο διαιτητής μπορεί, σε οποιοδήποτε είδος χρόνου κατά τη διάρκεια διαγωνισμού ή έκθεσης, τηλεφωνήστε σε ένα χρονικό όριο για να ζητήσετε συμβουλές από αξιωματούχους της αποζημίωσης ή για να δείτε τα πλάνα επανάληψης